طیب آنلاین ( مرجع دانلود پروژه آماده )

کد وبلاگ

کد جعبه دانلود فلت

 

 

ویژگی های مختلفی وجود دارد که این کاریز را به نمونه ای جالب و خاص از کاریز تبدیل کرده است. در اینجا برخی از این ویژگی ها ذکر شده است:

قدرت خارق العاده کارز

دلیل موفقیت سازندگان کاریز کیش در ساخت این سازه استفاده خلاقانه از لایه مارن گل روی زمین است که اهمیت و ارزش این جاذبه را دو چندان می کند. گل مارلی نوعی خاک رس نرم و انعطاف پذیر است که با قرار گرفتن در معرض هوا تغییر شکل می دهد. اگر گل یک سوم حجم خود را که در واقع آب است از دست بدهد ، یک ساختار خشک ایجاد می کند و شروع به ترک خوردن می کند. ساخت این کارز در لایه گل مارنی یکی از دلایل دوام و پایداری آن است زیرا این مکان همیشه مرطوب است و ویژگی منحصر به فرد گل مارنی استحکام آن را تضمین می کند. به منظور محافظت از این لایه گرانبها و حفظ رطوبت آن ، دیوارهایی در جلوی آن ساخته شد که از سنت های ایرانی الهام گرفته و چهره خاصی به مجموعه بخشیده بود.

هوای زیرزمینی دائماً تازه

از ویژگی های قنات کیش آب و هوای خنک و معتدل آن است که در طول سال تغییری نمی کند. مهم نیست که در چه فصلی از سال وارد کارز شوید. در هر زمان از سال ، دمای این سازه زیرزمینی بین 22 تا 25 درجه سانتیگراد است که گردش خون شما را خوشایند می کند. همین هوای معتدل آب را در دمای خوبی نگه می دارد و کیفیت نوشیدن آن را حفظ می کند.

تصفیه خانه تصفیه آب طبیعی طبیعی و با طراوت

آب جاری در کانال کیش نتیجه بارندگی فصلی در این جزیره است. مرجان ها به عنوان یک فیلتر طبیعی عمل می کنند و آب از طریق آنها فیلتر می شود و در لایه گل مارسی ذخیره می شود تا به داخل قنات سرازیر شود. این آب گوارا برای نوشیدنی ساکنان جزیره استفاده می شد و همچنین برای آبیاری گیاهان مورد استفاده قرار می گرفت. کشتی ها همچنین این آب را برای مصرف ، فروش یا مبادله با کالاهای دیگر به خلیج فارس منتقل می کردند ، زیرا در قرن پنجم و ششم هجری ، جزیره کیش مرکز تجاری خلیج فارس و دریای عرب و آب آشامیدنی آن بود. از نظر اعراب در ساحل جنوبی خلیج فارس ارزش زیادی داشت.

بر شیب کم زمین غلبه کنید

مسیر همه کاریزها از ارتفاعات شروع می شود و به جلوه یا اولین جایی که آب ظاهر می شود می رسد. جزیره کیش ارتفاع زیادی ندارد و شیب بسیار کم آن می تواند حرکت آب را دشوار کند. ارتفاع کاریز کیش در بیشتر موارد به 45 متر می رسد که این جاذبه را به نمونه ای بی نظیر از کارز تبدیل کرده است. نحوه هدایت آبهای زیرزمینی به زمین در کیش استفاده از پیشرفته ترین و هوشمندانه ترین روش های حفر قنات را نشان می دهد.

نکته قابل توجه در مورد کانال کیش در سفرهای به کیش حفاری استادانه و ماهرانه آن توسط ایرانیان باستان است که باعث ایجاد شیب کمی در امتداد قنات شد. این شیب ملایم باعث می شد تا آب به درستی گردش کند و به راحتی آبیاری شود و می توان آن را با چیزی مثل سطل (ظرف تخلیه آب از چاه) جدا کرد. در این زمان ، ایرانیان در قسمت هایی از این جاده چاه حفر کردند و باعث حرکت نامحسوس آب به سمت مظهر شدند. سازندگان به مردم اجازه می دادند آب را از چاه به زمین بکشند و در طول مسیر با سطل های مخصوص نیازهای آنها را برآورده کنند.

صنایع دستی جزیره کیش بسیار گسترده است و به دلیل خاص بودن بسیار مورد توجه است. اگر می خواهید با آثار هنرمندان این منطقه جنوبی کشور آشنا شوید ، حتما سری به بازارچه صنایع دستی در شهر زیرزمینی کیش بزنید. در این بازار نقاشی حنا روی هم انجام می شود و مسافران زیادی از آن استقبال می کنند.

امکانات شهر کاریز

 

در مجتمع فرهنگی و گردشگری زیرزمینی کیش ، امکانات رفاهی و تفریحی مختلفی وجود دارد که می توانید در سفر به کیش از آن لذت ببرید و از کارز دیدن کنید. در اینجا برخی از امکانات موجود در شهر کاریز آورده شده است:

رستوران و کافه

 

یکی از امکانات رفاهی گردشگران و گردشگران وجود رستوران و کافه در کاریز است که می تواند اوقات خوشی را برای شما رقم بزند. با صرف یک وعده غذایی خوشمزه یا سرو یک فنجان چای می توانید در این مکان ها استراحت کرده و خاطره ای به یادماندنی را برای خود و خانواده خود رقم بزنید.

آتلیه عکاسی کاریز

وجود یک آتلیه عکس در شهر زیرزمینی کیش به شما این امکان را می دهد که تصاویر خاص و خارق العاده ای را برای خود ثبت کنید و روز خاطره انگیز خود را با ثبت خاطرات به پایان برسانید. از دیگر امکانات کاریز کیش می توان به راهنما و سرویس بهداشتی اشاره کرد.

از اطلاعات و آدرس بازدید کنید

ساعت بازدید: هر روز از ساعت 9 صبح تا 10 شب.

هزینه ورودی: 40 هزار تومان

آدرس: استان هرمزگان ، جزیره کیش ، بلوار میرمهنا ، بین میدان المپیک و میدان فارور ، کاریز کیش

دیدگاه ارسال شده است

نمایش / مخفی کردن دیدگاه ها